O kursie
Zachęcamy do uczestniczenia w międzykulturowych kursach na nauczyciela jogi organizowanych przez Yoga Vidya Mandiram, Rishikesh (India) i Yoga Samadhi, Maesapok (prowincja Chiang Mai) w Tajlandii. Kursy odbywają się regularnie i przeznaczone są dla każdego, kto zdobywa doświadczenie w jodze. Na kursach można pogłębić to doświadczenie, a także, dzięki odpowiedniej metodologii, spożytkować do prowadzenia innych.
„Tylko własne doświadczenie jogi jest przewodnikiem w jodze” (Wjasa, komentator Yogasutr)
Terminy:
Kursy nauczycielskie 200-godzin, rok 2023:
9 – 30.10 (październik)
07 – 28.11 (listopad)
1-22.12 (grudzień)
Kursy nauczycielskie 200-godzin, rok 2024:
9 – 30.01 (styczeń)*
7 – 28.02 (luty)
1 – 22.03 (marzec)
9 – 30.10 (październik)
07 – 28.11 (listopad)
1-22.12 (grudzień)
Czas trwania każdego kursu 200-godzinnego trwa 22 dni. Szkoła także prowadzi opcje 500-godzinnych kursów (51 dni).
Miejsce: Kursy odbywają się u w pięknej dolinie Mae Wang pasma górskiego Loi Lar niedaleko najwyższego szczytu Tajlandii, Doi Inthaton (2565 m.). Rejon ten znajduje się w północnej Tajlandii niedaleko granicy z Birmą i to tutaj biorą swój wschodni początek Himalaje.
Adres: Yoga Samadhi, Mae Win Guesthouse & Resort, 47 Moo 5, Mae Win Sub-District, Mae Wang District, Chiang Mai, Thailand 50360
Pokaż na mapie:
https://goo.gl/maps/rdA1tcrxjAfGKYta8
Opis kursu:
Intensywne ćwiczenia na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym w zamierzeniu mają przekazać najważniejsze elementy teorii i praktyki klasycznej jogi, m.in. zgodnie z Tradycją Himalajskiej Jogi (Himalayan Yoga Tradition) reprezentowanej przez Swamiego Ramę i czcigodnego Swamiego Vedę Bharatiego, a także zgodnie klasyczną Hatha Jogą rozszerzoną o pokrewne jej inne ćwiczenia. Na każdym szczeblu nauki nauczyciele czynią wysiłek, aby pomóc rozwijać fizyczną, energetyczną, psychiczną i duchową stronę człowieka.
Uczestnicy są stopniowo wprowadzani w anatomię i fizjologię jogi, metody ustawiania i poprawiania pozycji ciała, praktyki oczyszczające (ṣaṭ-kriyā), rozluźnienie stawów i gruczołów (granti-mocana), pozycje ciała (asany), sekwencje ćwiczeń fizycznych (vinyāsa), które rozwijają elastyczność i siłę, opanowywanie oddechu (prāṇāyāma), ekspresje ciała (mudrā), tamowanie energii (bandha) i ćwiczenia relaksacyjne, które stopniową przygotowują do zaawansowanej praktyki snu jogicznego (yoga-nidrā). Elementy kursów stanowią także recytacje sanskryckie, gdzie poszczególne warstwy znaczeniowe są stopniowo odsłaniane przez nauczycieli.
Typowy plan dnia (nieco modyfikowany w każdym kursie):
05:00 – 06:00 Budzenie się!
06:15 – 06:30 Śpiewy w sanskrycie
06:30 – 07:30 Ṣaṭ-kriyā & prāṇāyāma (ćwiczenia oczyszczające i oddechowe)
08:00 – 09:00 Hatha joga (styl klasyczny)
09:00 – 10:00 Śniadanie i czas wolny
10:00 – 11:00 Filozofia jogi
11:30 – 12:00 Anatomia jogi, fizjologia i ajurweda
12:30 – 13:00 Karma joga (seva) – czyli porządkowanie miejsca
13:00 – 14:30 Obiad
14:30 – 16:00 Własna nauka i własna praktyka / dodatkowe zajęcia z ustawiania ciała (2x w tygodniu)
16:00 – 16:15 Przerwa na herbatę
16:30 – 18:00 Ashtanga Vinyasa
18:00 – 19:00 Relaksacja i Medytacja
20:00 – 21:00 Własna nauka / czas wolny
21:00 – Pora na sen.
Język kursu: Kursy odbywają się w języku angielskim. Niektóre z nich (zaznaczone gwiazdką *) mogą dodatkowo wyjaśniane w języku polskim.
Certyfikact: Pod koniec kursu Uczestnicy otrzymają dyplom (100 RYT, 200 RYT lub 500 RYT), uznawany międzynarodowo przez International Yoga Alliance, USA.
Kadra nauczycieli: składa się z wykwalifikowanych nauczycieli i organizatorów Yoga Vidya Mandiram:
– Dr Acharya Chandramani Arya (Indie) – założyciel Yoga Vidya Mandiram, uczony w sanskrycie i tradycjach jogi, bezpośredni uczeń i wieloletni asystent Swamiego Vedy Bharatiego, bezpośredniego ucznia i sukcesora Swamiego Ramy z Himalayan Yoga Tradition.
– Hope Pukalanant, żona Chandramaniego, założycielka Samaadhi Yoga (Thailand),
– Kadra specjalistów w jodze: Manish Prajapati (India), Piyush (India), Pooja Nakoti (Indie), Yogacharya Sandeep Pandey (Indie), Subhash lub / i inni nauczyciele wybrani spośród kadry Yoga Vidya Mandiram i Yoga Samadhi.
– Dr Filip Ruciński – w niektórych edycjach (*).
Zajęcia dodatkowe – uczestniczenie w kulturze Tajów i Kharenów:
Podczas dodatkowych programów specjalnych pokażą nam oni bogactwo i głębię swojej kultury i poprowadzą do miejsc, których nie da się doświadczyć na wycieczkach turystycznych. Raz w tygodniu zaplanowany jest czas wolny na takie programy. W roku 2019 odbyły się następujące:
– Orka, sadzenie i młócka ryżu razem z lokalnymi rolnikami w tradycyjny tajski sposób. Młócka poprzedzona była tradycyjnym rytuałem lokalnej ludności Kharen.
– Karmienie, kąpanie i inne zabawy ze słoniami.
– W dniu 13.11.2019 w pełnię księżyca obchodzenie najważniejszego tajskiego święta, Loy Krathong, poprzez przygotowanie tzw. 'loy krathong’, czyli łódek z liści i kwiatów, a następnie puszczaniu ich z zapaloną lampką z nurtem rzeki, a także zapalanie i puszcznie latarni do nocnego nieba.
– Treking do najwyższego szczytu Tajlandii w Doi Inthaton National Park (2565 m. n.p.m.), Kew Me Pa Trail (Podniebny szlak), odwiedzenie pagody Nabhapolbhumisiri (Pagody Królowej) oraz wodospadów Wachirathan.
– Odwiedzenie wioski Ban Nong Tao i spotkanie ze starszą głową wioski lokalnej ludności Kareńczyków; słuchanie o jego mądrych słów i jego bogatego doświadczenia życiowego o samowystarczalności ludności kareńskiej. Po jego długiej mowie degustacja kawy naturalnie rosnącej w jego ogrodzie.
– Odwiedzenie przedszkola dla dzieci khareńskich aby podarować im zabawki i książki.
– Rafting na bambusowych tratwach na rzece Mae Wang.
– Wprowadzenie do medytacji Wipassany przez wysoce wykwalifikowanego mnicha buddyjskiego. Nastęlnie 30-minutowa medytacja razem z nim w ogromnej skalnej jaskini.
W ostatnim dniu na samo zakończenia kursu zaproszone zostały dwa dziecięce zespoły ludowe. Dziewczynki ślicznie demonstrowały ludowe tańce (motywy rolne itp. ), a zespół muzyczny chłopców wykonał na obecnie ginących tradycyjnych harfach cztery pieśni khareńskie w intencji ochrony przyrody.
Szczegóły programu kursu dostępne na stronie Yoga Vidya Mandiram oraz Yoga Samadhi.
Koszty:
Aktualne koszty dostępne są na stronie:
https://yogavidyamandiram.com/200-hours-yoga-teacher-training-in-chiangmai
W cenę tą wliczane są noclegi (21 nocy), materiały do jogi (książki, przybory do zabiegów oczyszczających), 200 godzin treningu, bogate wegetariańskie posiłki (3 razy dziennie), wszystkie zorganizowane programy specjalne (łącznie z transportem, opłatami za wstęp, posiłkami podczas tych programów).
Samemu należy pokryć:
-Koszty przelotu do Chiangmai i tajskiej wizy. Wiza dla obywateli EU nie jest wymagana na pobyt nieprzekraczający jednego miesiąca (patrz: http://www.thaiembassy.org/warsaw/pl/services/55429-Wiza.html).
-Przejazd z lotniska / na lotnisko, tj. z Chiang Mai do Mae Win Guesthouse najtańszą „żółtą taksówką” (yellow taxi).
Organizatorzy:
– Yoga Vidya Mandiram, Rishikesh (Indie),
– Yoga Samadhi, Chiang Mai (Tajlandia),
– Dodatkowo (w niektórych edycjach): Fundacja Vivaswan (Polska).
Szczegółowe pytania:
1) Tajlandia: Hope Pukalanant: KONTAKT SAMADHI YOGA
2) Indie: Lalit Kumar: KONTAKT YOGA VIDYA MANDIRAM
3) Polska: Filip Ruciński, KONTAKT
Jak się zapisać?
– Należy zapoznać się z Warunkami Uczestnictwa na Kursach w szkole jogi Yoga Samaadhi w Tajlandii
– Zarejestrować się poprzez któtki formularz, wybierając termin kursu, wpłacając przedpłatę na konto Yoga Samadhi w Tajlandii.
Rejestracja na TTC 200 godzin – tutaj albo tutaj (dowolnie)
Rejestracja na TTC 500 godzin – tutaj albo tutaj (dowolnie)
– Warto pozostawać w kontakcie z Organizatorami, którzy będą służyć radą i pomocą i odpowiadać mailowo na pytania.
-Przed rozpoczęciem się kursu w dniu jego rozpoczęcia należy wpłacić resztę opłaty. Opłatę można wnieść albo na ten sam numer konta Yoga Samadhi, albo w gotówce.
link:
GALERIA ZDJĘĆ Z KURSU 2019 (listopad)
ZGŁOSZENIA CHĘCI UCZESTNICTWA (poprzez Fundację Vivaswan)
PEŁNA REJESTRACJA (bezpośrenio u Organizatorów)
link:
GALERIA ZDJĘĆ Z KURSU 2019 (listopad)